Augustovy zahrady
Z obchodu s parfémy se uličkami dostanete k Augustovým zahradám. Ty byly navrženy na začátku 20. století německým průmyslníkem F.A. Kruppem, který vlastnil významný zbrojařský koncern v Německu.
Je znám z filmu Voskovce a Wericha „Hej rup“ jako označení na konzervách Krupp Essen, a mimo jiné z důvodu vyzbrojování Hitlerovy armády kulomety, protitankovými děly a další vojenskou technikou, byl po porážce Německa ve 2. světové válce jeho tehdejší majitel Alfréd Krupp obžalován z válečných zločinů.
Augustovy zahrady - jedno z nejkrásnějších míst
Zahrady jsou plné soch umělecky zasazených do upravených záhonů plných nádherně kvetoucích stromů, keřů a pestrobarevných květin. Koruny vysokých stromů se sklánějí nad pískovými cestičkami. Korunou zahrad je vyhlídka, ze které je na jedné straně vidět klášter sv. Jakuba a z druhé strany do dálky i šířky rozprostírající se moře, ze kterého vyčuhují vysoké balvany zvané faragliony. Jedná se o bílé skalnaté kolosy blízko pobřeží. Podmořská eroze je kdysi oddělila od pevniny Sorrentského zálivu, ovšem ještě dnes existuje hluboko v moři jejich skalnaté propojení. Jsou celkem tři a faraglion Hvězda má uprostřed otvor, kterým mohou proplouvat i větší loďky. Jsou chloubou pobřeží a místem častých zastávek turistů.
Augustovy zahrady na CapriPůvod jména Augustovy zahrady
Zahrady nesou jméno římského císaře Augusta. Zakladatel Římské říše – původním jménem Gaius Octaviánus – byl prasynovec Julia Caesara a později i jeho adoptivní syn. Po porážce jeho politického soupeře Marca Antonia v bitvě u Actia v roce 31 př.n.l. postupně shromažďoval veškerou moc nad Římem ve svých rukou.
Vládl Římu přes čtyřicet let a v průběhu této vlády dosáhla říše poměrného rozkvětu v oblasti hospodářské, politické i kulturní. Přestože udělal hodně pro rozkvět Římské říše, zdaleka nedosáhl charizma a velikosti Julia Caesara. Adoptoval syna své manželky Livie Tiberia za vlastního a moc nad nejslavnějším impériem starověku předal do jeho rukou. Státnické záležitosti a zodpovědnost nad rozsáhlým územím mu neumožnily dlouhodobě odpočívat na příjemném ostrově Capri. O to více si ho oblíbil císař Tiberius, který v posledních letech svého života pobýval pouze tam.
Pod vyhlídkou Augustových zahrad se klikatí Via Krupp, která spojuje obyvatele Capri se soukromou pláží Marina Piccola. Jedná se o pravidelné serpentiny vytesané ve srázu svažujícím se k moři, obložené kameny a mozaikovou výzdobou. Kruppova cesta je opravdu uměleckým dílem.
Z vyhlídky Augustových zahrad je ve skalách nad mořem a pláží Marina Piccola možno spatřit letní sídlo italské herečky Sophie Lorenové. Připomíná orlí hnízdo vytesané do skály. Slavná herečka má k těmto místům blízký vztah, protože se narodila v přístavní části Neapole v Pozzuoli, kde také začala její umělecká kariéra. Ale ještě předtím tam jako rebelka z chudinské čtvrti strávila několik dní v ženské věznici.